17 Aralık Pazar

Neden Kıbrıs?

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kıbrıs, Antik çağlardan bu yana birçok uygarlığın himayesi altına girmiş, stratejik önemi sebebiyle çok kez işgal edilmiştir. Ada, 1960 yılında bağımsızlığını kazanmış, daha sonra bir arada yaşayan Rum ve Türk halkları arasında yaşanan gerginlikler sonucunda Türkiye 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirerek, adanın kuzey bölümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ini kurmuştur. Kıbrıs, Antik çağlara uzanan tarihi, muhteşem denizi, hareketli gece hayatı ile Akdeniz’in tatil cennetlerinden. Bembeyaz kumları ve sıcak denizi ile Kıbrıs’ta yaz tatili yapmak isterseniz tüm rezervasyon işlemlerinizi kibris.com ile yapabilirsiniz.

Ulaşım

Ercan Havalimanı KKTC’de sivil havacılık alanında aktif olarak hizmet veren tek havalimanıdır. En avantajlı fiyatlarla kibris.com ile Ercan Havalimanına indiğinizde Lefkoşa’ya 23 km, Girne’ye 44 km, Magosa’ya 45 km ve Bafra’ya 60 km mesafede bulunuyorsunuz. Kıbrıs’ta trafik soldan aktığından dolayı dikkatli olmanızı öneriyoruz, kişiye özel , ekonomik ve konforlu transfer imkanlarımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KKTC’ye uçuş olan iller

İstanbul

Ankara

İzmir

Antalya

Adana

Hatay

Gaziantep

Ordu

Giresun


KKTC'ye tarifeli sefer yapan havayolları

Türk Hava Yolları

Pegasus

Atlas Global

OnurAir

Anadolujet

Borajet

Kıbrıs'ta Yeme İçme

Akdeniz mutfağının etkisinde kalan ada, Anadolu mutfağından da esinleniyor ve ortaya değişik lezzetler çıkıyor. Kıbrıs dendiğinde akla şüphesiz ki Hellim, Şeftali Kebabı ,Molehiya, Kolokas, Ceviz Macunu gibi sadece Ada’da tadabileceğiniz lezzetler geliyor, ekstra turlarımızda bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Alışveriş

Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne ya da Gazimağusa’da gezip görebileceğiniz birçok mekan bulunmakta. Hem tarihte hem de günümüzde farklı kültürlere ev sahipliği yapan bu ada ülkesi, kültürel çeşitliliğini her köşesinde hissettiriyor.

Kıbrıs'ta Gezilecek Görülecek Yerler

Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne ya da Gazimağusa’da gezip görebileceğiniz birçok mekan bulunmakta. Hem tarihte hem de günümüzde farklı kültürlere ev sahipliği yapan bu ada ülkesi, kültürel çeşitliliğini her köşesinde hissettiriyor.

LEFKOŞA'DA

Büyük Han
1572 yılına tarihlenen han, tipik bir Osmanlı mimarisi örneği. Osmanlıların Kıbrıs’ta inşa ettikleri ilk han olma özelliğini taşıyor.

Selimiye Camisi (St. Sophia Katedrali)
Osmanlı döneminde camiye çevrilen bu yapı, orijinalinde St. Sophia Katedrali. Bu katedral gotik mimari örneği. Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmışsa da katedral mimarisi özelliğini korumuş. Lüzinyanlar döneminin en önemli yapısı olan bu katedralde kralların taç giyme törenleri düzenleniyormuş.

St. Nicolas Kilisesi
12. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilmiş bu kilise farklı dönemlerde değişiklikler görmüş. Venedik döneminden de nasibini almış olan yapı, Osmanlı devrinde ise bedesten olarak kullanılmış.

Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi
Bu konak Lefkoşa’da ilk Türkçe gazetelerden birini yayımlayan Derviş Baba’ya ait, 19. yüzyıldan kalma bir yapı. İki katlı konağın üst katı kerpiç. 1988 yılında müze olarak düzenlenen konakta Kıbrıs’ta gündelik hayatı anlatan objeler sergileniyor. Buraya gitmeden önce saatleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Venedik Sütunu
Venedik Sütunu adından da anlaşılacağı gibi Venedikliler tarafından 1550’de inşa edilmiş. Daha sonra Osmanlılar bu sütunu Sarayönü Camisi’nin avlusuna taşımışlarsa da, 1915 yılında İngilizler tarafından eski yerine getirilmiş.

Girne Kapısı
1567 yılında Osmanlılar tarafından gözlem amaçlı inşa edilen yapının surları daha sonra İngilizler tarafından yok edilmiş.

Bayraktar Camisi
1570’de Osmanlılar Lefkoşa’yı alabilmek için surları aşmışlar. Bu sırada burçlardan birine bayrağı diken askerin şehit olduğu ve düştüğü yere de bu caminin ve bir türbenin inşa edildiği rivayet ediliyor. Caminin adı da bu hikâyeden geliyor.

Sarayönü Camisi
20. yüzyılın başlarında bir deprem sonucu yıkılan Osmanlı camisinin yerine İngilizler tarafından yeni bir cami inşa edilmiş. Bu cami yani bugünkü yapı Endülüs mimarisinin özelliklerini taşıyor. Cami daha sonraları uzun yıllar boyunca evlendirme dairesi olarak kullanılmış.

Mevlevi Tekkesi
Osmanlıların Lefkoşa’yı fethinden kısa bir süre sonra kurulan Mevlevihane 1954’te işlevini kaybetmiş. Bir süre çocuk yuvası olarak kullanıldıktan sonra müzeye dönüştürülmüş.

GİRNE'DE

Girne Kalesi ve Girne Batığı
Zaman içinde birçok değişime uğramış kalenin farklı yapı katmanlarından en eskisi, 7. yüzyıla tarihleniyor. Kale içinde yine farklı dönemlere ait birçok yapı görmek mümkün. Ayrıca M.Ö. 3. yüzyılda battığı bilinen bir geminin kalıntıları ve batık içinde bulunan eserler kale içinde Batık Gemi Müzesi’nde sergileniyor.

Girne Limanı
10. yüzyıldan beri yerleşim olduğu bilinen Girne’de liman esas olarak Venedikliler döneminde şekillenmiş. Limanın gelişmesiyle etrafında depo amaçlı inşa edilen yapılar da bugün hâlâ tarihi özelliklerini koruyor. Liman günümüzde şehrin turistik alanlarından beri, tarihi yapılar restoran ve bar olarak kullanılıyor.

Bellapais Manastırı
12. yüzyılın sonlarında gotik tarzda inşa edilen manastır, bu üslubun Yakın Doğu’daki şaheseri. Frenk döneminde manastıra ekler yapılmış, 13. yüzyılda ise avlusuna Ayia Asproforesha Kilisesi inşa edilmiş. Bu kilise freskleriyle dikkat çekiyor. Osmanlı döneminde Ortodoks kilisesi olarak kullanılan yapı, günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor. Hem mimarisi hem de eşsiz manzarasıyla mutlaka görülmeli.

St. Hilarion Kalesi
Beşparmak Dağları üzerinde kurulmuş üç kaleden biri. Kalenin ismi Kudüs asıllı bir keşişten geliyor, kalenin Arap akınlarına karşı savunma amaçlı inşa edildiği düşünülüyor. Kıbrıs’ın en yüksek noktalarından birinde kurulu bu etkileyici yapı, harika bir Girne manzarası sunuyor.

Antiphonitis Kilisesi
Sekiz sütun üzerine oturtulmuş bir kubbeyle ender görülen bir mimariye sahip. Kilise 12. yüzyıla tarihlendiriliyor. Daha sonra eklenmiş olan sundurmadaki gotik taş işçiliği dikkat çekiyor. İçindeki freskler farklı dönemlerden kalma. Günümüzde ise freskler oldukça tahrip olmuş durumda.

Halk Sanatları Müzesi
Girne Limanı’nda iki katlı tarihi bir ev Halk Sanatları Müzesi olarak kullanılıyor. Giriş katında zeytinyağı üretimi, dokuma gibi alanlarda kullanılan aletler, üst katta ise Kıbrıs’a ait el işçiliği örnekleri sergileniyor.

Ağa Cafer Paşa Camisi
1589 yılında Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından yaptırılan bu küçük cami Girne’deki ilk Osmanlı izlerinden. Kesme taştan, dikdörtgen planlı cami, alışılmışın dışında. Ayrıca kuzey duvarında bir de ahşap kafes bulunuyor.

Mavi Köşk
Girne’nin dışında Çamlıbel köyünde, İtalyan asıllı bir Rum olan Pablo Pavlides’in evi. Pavlides resmi olarak avukat ama aslında kendisinin Ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısı olduğu söyleniyor. Bu nama uygun olarak inşa edilmiş yapı bir mimari deha örneği. Pavlides’in köşkün gizli geçitleri sayesinde 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında kaçtığı söyleniyor. Bir kaçakçının evi olarak anlatılan hikâyelerle de süslenince kendinizi bir casus filminde gibi hissedeceksiniz.

GAZİMAĞUSA'DA

St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camisi)
Bu katedral Lüzinyanlar döneminin ikinci en önemli yapısı. Krallar St. Sophia Katedrali’nin ardından bir de burada taç giyiyorlarmış. Yine gotik tarzıyla muhteşem bir yapı olan katedralin bahçesinde ise Kıbrıs’ın bilinen en yaşlı canlısı bulunuyor. O da tropik bir incir ağacı ve tam 700 yaşında.

Venedik Sarayı
Lüziyan kralları 1369 yılına kadar bu sarayda oturmuşlar. Bir deprem sonucunda yıkılan saraydan geriye Salamis’ten getirilmiş dört sütunun taşıdığı üç kemerli bir giriş kalmış.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi
“Vatan yahut Silistre” oyununun İstanbul’da sahnelenmesinin ardından Namık Kemal Kıbrıs’a sürgüne gönderilmiş. Üç yıl boyunca kaldığı zindan 1993 yılında müze olarak düzenlenmiş.

Salamis Antik Kenti
Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların egemenliğine girmiş olan kentin kuruluşuyla ilgili birden çok iddia var. Nekropolis kalıntıları M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Kent oldukça iyi korunmuş, halen gymnasium, bazilika, tiyatro ve toplu mezarlar gibi önemli yapıları görmek mümkün.

St. Barnabas Manastırı
St.Barnabas Salamisli Yahudi bir ailenin çocuğuyken Kudüs’te Hıristiyanlık eğitimi alır ve tekrar memleketine dönerek Hristiyanlığı yaymaya çalışır. Bu çalışmaları yüzünden öldürülür, öğrencileri ise cesedi gizlice gömüp, göğsüne de Matta İncilinin kendisi tarafından yazılmış bir kopyasını yerleştirirler. Saklı kalan bu mezar 400 yıl sonra Kıbrıs Piskoposu Anthemios tarafından bulunur. Bu sayede İmparatorluk imtiyazlarına ve bağımsız Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ni kurmaya hak kazanır. Ayrıca imparator mezar yerine görkemli bir manastır yapılması için bağışta bulunur. Eski kiliseden günümüze pek bir şey gelememiş. Bugün aynı yerde bulunan manastır ise 1756 yılından kalma.

Othello Kulesi
Lüzinyalılar döneminde inşa edilen savunma kulesi, Venedikliler döneminde genişletilerek topçu tabyası olarak kullanılmış. Shakespeare’in Kıbrıs’ta geçen ünlü oyunu Othello’dan esinlenen kulenin isminin İngilizler döneminde verildiği düşünülmekte.

Kıbrıs Kumsalları
Kıbrıs’ın hemen her yeri bakir koylar ve Akdeniz’in berrak sularıyla çevrili. Adada harika bir denizin, güzel plajların ve denizaltı zenginliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Koyların bir kısmı farklı efsane ve özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Afrodit’in doğum efsanesine ev sahipliği yapan Altın Kumsal, caretta caretta’ların yumurtlama alanı olan Alagadi bunlardan en ünlüleri.

KIBRIS SEMTLERİ

Lefkoşa

Surlariçi: Adı üstünde olan mahalle Lefkoşa’nın tarihi kalbi… Bu mahalle tıpkı ada gibi ortadan ikiye bölünmüş, güney kısmı Rum kesimine ait. Bu bölge tarihi şehrin arastasından, Venedik Sütunu’na ve tarihi evlere ev sahipliği yapıyor.

Yenişehir: Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ardından geliştirilen mahalle büyük bir meydan etrafında kurulu. Daha çok kamusal yapılar bulunuyor. Yeni bir idari merkez oluşturma amacıyla düzenlenmiş.

Köşklüçiftlik: Gerçek adı Pedieos olan ama Türkçe’de Kanlıdere olarak kullanılan derenin hemen doğusunda kurulan mahalle, Lefkoşa’nın hareketli yerleşim bölgelerinden biri.

Girne

Merkez ve Liman: Liman bölgesi Girne’nin turistik merkezi, burada tarihi yapıları, restoran ve kafeleri bulabilirsiniz.

Zeytinlik: Girne merkezinin hemen batısında yer alan bu bölgenin kuzey bölümünde Karaoğlan oğlu Caddesi bulunuyor. Bu cadde ve etrafı Girne’nin yine hareketli bölgelerinden.

Gazimağusa

Suriçi ve Namık Kemal: Gazimağusa’nın bu iki mahallesi, hem tarihi hem de bugün hareketli olan bölgeler. Tarihi eserlerin yanı sıra gündelik hayatın büyük bir kısmı da burada sürüyor gibi.

Kampüs: Şehir merkezinden Salamis yoluna bağlanan İsmet İnönü Bulvarı’nı takip ederek Doğu Akdeniz Üniversitesi yerleşkesine ulaşmak mümkün. Tahmin edilebileceği gibi şehir bu yönde büyümüş. Daha modern eğlenceler ve öğrenciler için düşünülmüş etkinlikler şehrin bu kısmında.

GECE HAYATI
Kıbrıs, yaz kış ilgi gören tatil beldelerinden olduğundan, gece hayatı da oldukça hareketli. Özellikle büyük otellerin eğlence mekanları, her mevsimde gece hayatının en yoğun yaşandığı yerlerden sayılıyor.

Ülke kodu: +90 392

Lefkoşa Polis: 0392 228 33 11

G.Mağusa Polis: 0392 366 53 10

Girne Polis: 0392 815 21 25

Polis İmdat: 155

Yangın: 199

Orman Yangın: 177